Höstens första medlemsmöte

Hoppas ni alla haft en härlig semester. I vår förening startar vi hösten med ett digitalt medlemsmöte 22/9 kl 18.30-20.00. Det hålls av Maja Lindqvist. Hon är Utvecklingsstrateg, specialpedagog och handledare i psykosocialt arbete. Hon har även skrivit flera böcker bland annat om att handleda i skolans värld.

Rubriken är: Kollegialt lärande genom handledning.

Temat är inriktat mot hur vi kan handleda inom pedagogiska verksamheter för att lyfta yrkesutövningen och yrkesrollen (lärarrollen, elevhälsan, rektorer och huvudmän). Hon kommer prata om:

  • Vad är kollegialt lärande?
  • Vad är handledning? Hur kommer det sig att skolans verksamhet allt för sällan har handledning som en del i sitt arbete?
  • Lösningsfokuserat arbetssätt.
  • Hur kan vi som arbetar med kollegialt lärande genom handledning bemöta motstånd? Maja kommer visa exempel på hur hon jobbar med detta.Välkomna att anmäla er till mig maja.mgreen@gmail.com senast 19/9.